Umawianie wizyt

42 207 72 71

662 263 154

ul. Zamkowa 36

Pabianice

Endodoncja - leczenie kanałowe

Leczenie endodontyczne (potocznie zwane leczeniem kanałowym) to najskuteczniejsza metoda leczenia zaawansowanej próchnicy. Jest alternatywą dla usunięcia zęba, trzeba bowiem pamiętać, że własny ząb jest najbardziej wartościowy. Można wykorzystać go jako filar do wykonania korony lub mostu uzupełniając większe braki zębowe. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o ekstrakcji bolącego zęba należy zastanowić się, czy nie lepiej wyleczyć go kanałowo.

Wskazaniem do postępowania endodontycznego są nieodwracalne zmiany zapalne w miazdze zęba, które powstają w wyniku przewlekłej, nieleczonej próchnicy.
Stan ten objawia się silnym, samoistnym bólem oraz reakcją zęba na ciepłe bodźce. W zależności od rodzaju zęba może występować w nim od jednego do pięciu kanałów korzeniowych.

Pierwszym etapem leczenia kanałowego jest otwarcie komory zęba i usunięcie zainfekowanej miazgi (nerwu, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej). Zazwyczaj zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu. Następnie, przy użyciu narzędzi ręcznych lub maszynowych, oczyszcza się kanały korzeniowe i kanaliki zębinowe z resztek miazgi i toksyn bakteryjnych oraz obficie wypłukuje płynami dezynfekcyjnymi. W trakcie zabiegu kontrolowana jest długość kanałów przy pomocy endometru. Po ostatecznym opracowaniu i osuszeniu, kanały wypełniane są preparatami mającymi na celu uszczelnienie światła kanału na całej jego długości. Najczęściej stosowanym do tego materiałem jest gutaperka. Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa zęba. Lekarz stomatolog decyduje o wypełnieniu go materiałem światłoutwardzalnym lub wykonaniu wkładu koronowo-korzeniowego i korony porcelanowej , które kończy leczenie.

W zależności od stopnia powikłań możliwe jest opracowanie i wypełnienie kanałów w czasie jednej wizyty. Dla zwiększenia precyzji wykonania zabiegu duże znaczenie ma zastosowanie mikroskopu operacyjnego. Przy pomocy tego urządzenia lekarz ma możliwość wykonania zabiegu w dużym powiększeniu dzięki czemu wszystkie kanały w zębie można dokładnie oczyścić i prawidłowo wypełnić Podczas zabiegu można również wykonać RTG zęba aby upewnić się czy leczenie zostało poprawnie przeprowadzone.
Prawidłowe leczenie endodontyczne zapewnia zachowanie zęba w jamie ustnej na wiele lat.

Polecamy:
Serwis i naprawa FIAT - Znakomity, dobrze wyposażony warsztat samochodowy. Właściciel, Pan Marcin, to chyba najlepszy specjalista w Łodzi i województwie.

design by eSeM Łódź